انواع هوش و روشهايي براي بالا بردن هوش کودکان

Growing Children Intelligence
انواع هوش و روش هايي براي بالا بردن هوش کودکان 

باشگاه خبرنگاران/ 

دو نوع هوش وجود دارد. هوش هيجاني که عامل افزايش دهنده آن تجربه است و ديگري هوش شناختي که يک هوش ارثي است.

هوش شناختي يا به اصطلاح روان‌شناسان آي‌کيو، توانايي هر فرد در حل مسائل و محاسبات رياضيات مي‌باشد. آي کيو هوشي هست که منطق هر فرد را شامل مي‌شود هر قدر يک فرد در تحليل مسائل فلسفي قوي‌تر باشد آي‌کيو بالاتري دارد. آي‌کيو هوشي هست که از طريق پدر و مادر به فرزند به ارث مي‌رسد.

قبل از به دنيا آمدن کودک در دوران بارداري با يک سري رژيم‌هاي غذايي مي‌توان ادعا کرد که مقداري آي‌کيو کودک را مي‌شود بالا برد. اما در کل آي‌کيو هر فرد بيشتر ارثي بوده و مقدار ثابتي دارد.

هوش هيجاني هوشي که عامل موفقيت افراد محسوب مي‌شود برای مدتها با آی کیو یکی محسوب میشد اما تحقيقات اخير بر روي افراد موفق باعث رد اين نظريه شده است.
در سال‌هاي اخير افرادي بوده‌اند که با ضريب پايين آي‌کيو توانسته بودند موفقيت‌هاي چشمگيري در جامعه علمي به دست آورند. از اين رو تشخيص افراد موفق و ناموفق از هم از روي آي‌کيو يک روش منسوخ شده‌اي به حساب مي‌آيد.

بعد از بررسي‌هاي دقيق و تحليل‌هاي علمي روانشناختي به اين نتيجه رسيدند که علل موفقيت افراد هوش هيجاني است. هوش هيجاني يا همان اصطلاح روانشناسي ايي‌کيو (EQ) هوشي است که از طريق آن مي‌توانيم احساسات‌مان را بشناسيم و آن را کنترل کنيم. همين طور احساسات ديگران را درست تشخيص بدهيم و بتوانيم رفتار مناسبي با آن‌ها داشته باشيم.
هوش هيجاني يا ايي‌کيو را چون ارثي نيست و جنبه اکتسابي دارد به راحتي مي‌شود افزايش داد. يک سري مهارت‌هايي وجود دارد که با يادگيري آن‌ها مي‌توان هوش هيجاني را بالا برد. تحقيقات اخير بر روي عامل موفقيت افراد ، اصلي‌ترين شاخص را ميزان ايي‌کيو هر فرد در نظر گرفته‌اند.

در کل روشهایی وجود دارند که به پرورش هوش شناختی و هیجانی کودک کمک میکنند:

استمرار يادگيري رياضيات
بچه‌هايي که استعداد يادگيري رياضي ندارند داراي اختلال در يادگيري مي‌باشند که اصطلاح علمي آن لرنينگ ديزوردر (Learning Disorder) مي‌باشد. کودکاني که به اين اختلال متبلا هستند رياضي را نمي‌فهمند درک درستي از مفهوم جمع ندارند و يا تفريق، مفهوم تقسيم کردن را متوجه نمي‌شوند. اين گونه کودکان جزء بيماران LD يا لرنينگ ديزوردر قرار مي‌گيرند که پروسه‌ي درماني خاصي دارد و حتماً به کمک يک روانشناس بايد درمان شوند.
شمار زيادي از بچه‌ها هستند که رياضي را مي‌فهمند اما زمان کافي برايش ندارند. يکي از عامل‌هاي نمره پايين گرفتن در درس رياضي مطالعه نادرست آن درس است. کودکي که مي‌تواند از درس ديني و تاريخ و دروس حفظ کردني از اين قبيل را با نمره معقولي پاس شود پس حتما مي‌تواند رياضي را ياد بگيرد اما بايد در نحوه‌ي آموزش و يادگيري آن تجديدنظر شود. مبحث رياضيات در دوران ابتدايي تنها درسي هست که روش يادگيري آن با ديگر دروس فرق دارد. رياضي را نمي‌شود حفظ کرد. رياضي نياز به تمرين و فهميدن و درک کردن دارد. اگر نحوه‌ي مطالعه اصلاح شود حدود 80 تا 90 درصد مشکلات بچه‌هاي ما حل خواهد شد.

در صد بسيار کمي از کودکان دچار اختلال LD هستند در حدود يک يا دو درصد از کودکان به بيماري LD مبتلا هستند و دو درصد هم به ADH يا پيش فعالي مبتلا هستند که توانايي يادگيري رياضي را ندارند. تشخيص بيماري LD و ADH فقط توسط روان‌شناسان و مشاوران امکان‌پذير و قابل درمان هست.

افزايش هوش کودک با بازي‌هاي مناسب
در دوران نوزادي يک محيط غني فراهم کنيم و اجازه بدهيم که کودکان کارهاي خود را به صورت مستقل انجام بدهند. براي کودکان محيط امن آموزشي فراهم بکنيم. از وسايل کمک آموزشي استفاده کنيم از قبيل خميرهاي بازي، جعبه‌هاي شن، پازل‌ها و معماهاي با درجه‌بندي سني که در بازار وجود دارد هوش کودک يا همان ايي‌کيو را افزايش دهيم.

پدر و مادرها با ايجاد بازي‌هاي جديد و سنتي مي‌تواند نقش بسزايي در باهوش‌تر شدن کودکان داشته باشند. امروزه استفاده از تبلت‌ و بازي‌هاي جنگي رايانه‌اي کودکان ما را نسلي پرخاشگر و منزوي بار آورده است. کودک بايد در اجتماع قرار بگيرد موقعيت سنجي کند روابط را پيش‌بني کند ياد بگيرد براي خود دوست پيدا کند. همه‌ي اين مهارت‌ها و تمرين‌ها نقش به‌سزايي در افزايش هوش کودک دارد.

هاله شيرچيان – روان شناس و مشاور خانواده 
Tel: 604-700-5960

Haleh Shirchian

Branding and Marketing Manager: Bahar Bolourian 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *