استفاده از ماریجوانا در جوانان

Use of Marijuana

ماریجوانا یا علف یا وید، گیاهی است که برخی‌ افراد به صورت سیگار آن را استفاده میکنند. در فرهنگ آمریکای شمالی و جنوبی، کشیدن این گیاه به دلایل مختلف از جمله کم کردن نگرانی ،تنش، خستگی‌، و حتی یافتن قدرت جسمانی بیشتر، افزایش حافظه و یادگیری گزارش میشود. جالب این است که کشیدن این گیاه از دوران‌های گذشته وجود داشته و در دهه هفتاد هیپی‌ها آن را به صورت یک ماده معجزه گرا معرفی کردند که باعث خلسگی و آزادی جسمی‌ -روانی‌ میشد. نیاز است که بدانیم که این ماده یا گیاه در این دنیای آمریکای شمالی خیلی‌ عآدی دیده میشود در جایی که بحث‌هایی‌ علمی‌ مرتبط به خاصیت اعتیاد آور این گیاه همچنان ادامه دارد.

البته قابل ذکر است که از دید حرفه‌ای این نویسنده، استفاده از هر نوع گیاهی یا ماده‌ای برای گرفتن حس خلسگی یا پایین آوردن تنش، اعتیاد آور است چرا که مغز در تولید دوپامین لازم برای بوجود آوردن تعادل روانی‌ کم کار و کم کار تر میشود.  کمبود دوپامین دلیل اصلی‌ نیاز به استفاده از مواد مخدر تلقی‌ میشود. دوپامین هورمون و خوراک مغز ما است برای تولید حرکت، فکر، انگیزه، و حس تشویق.  اعتیاد رفتاری است که در آن تمام شدن و یا توقف وجود ندارد و استفاده بیشتر از هر آن چه که به آن اعتیاد داریم را می‌طلبد.

در کانادا و در استان بریتیش کلمبیا، استفاده درمانی از وید قانونی شده و یا از طریق مراکز خاصی‌ به فروش می‌رسد، ولی‌ هر چه که هست فراوانی‌ و در دسترس بودن این گیاه باعث نگرانی بسیاری در جامعه ما ایرانیان شده است.

در چند سال اخیر کار مشاوره درمانی، بیشترین تعداد والدینی را ملاقات کرده‌ام که نگران فرزندان جوان خود و استفاده ایشان از ماریجوانا هستند. استفاده جوانان از ماریجوانا باعث نگرانی و ترس والدین شده، در جایی که نوجوان و جوانی که استفاده می‌کند، سعی بر عادی کردن این رفتار دارد و یا معتقد هستند که استفاده از ماریجوانا اعتیاد نمیاورد.

والدین مهاجر که همه زندگی‌ خود را گذشته اند تا فرزندان خود را به محیط بهتری بیاورند، اینجا پس از مدتی‌ که این رفتار فرزند جوان خود را می‌بینند روحیه خود را باخته و بر مشکل به گونه‌ای اضافه میکنند. چگونه؟ شاید لازم است که بدانیم چرا یک نوجوان به استفاده از ماریجوانا روی میاورد؟ دلایل بسیاری گزارش میشود.

در تحقیق گسترده‌ای که دولت کانادا در یک پروژه پنج ساله و در چند استان انجام داده و با گرفتن پرسش نامه از حدود ۲۵۰۰ دانش آموز، مقامات به این میرسند که دلیل جوانان برای کشیدن ماریجوانا همه مرتبط به درجه استرس و روابط ایشان در خانواده می‌باشد. در مورد این که استفاده از ماریجوانا اعتیاد نمیاورد، صحبت بر سر اینست که نکشیدن آن همان علائم و عوارضی را بروز میدهد که هنگام ترک مواد مخدر سنگیتری چون حشیش یا کوکاین.

ولی‌ چرا جوان امروزی به طرف استفاده از ماریجوانا میرود؟ گرفتن آرامش، کنترل خود، حس بهتر گرفتن، مدیریت خشم، تعادل بیشتر، خوشحالی، حس رضایت از خود، و پیدا کردن قدرت ارتباط با دیگران به معنی‌ یافتن اعتماد به نفس بیشتر، ازجمله دلایلی است که تعداد بسیاری از نوجوان و جوانان ما را به طرف ماریجوانا سوق میدهد.

حس کنجکاوی، فشار گروه‌های همسن، نیاز به ورود در گوه‌های سنی‌ بالاتر، یافتن حس تعلق در گروه‌های سنی‌ بالاتر، داشتن مشکلات روانی‌، و فشار و ناراحتی‌ در خانواده بیشترین شرایطی است که جوان امروز را به طرف این استفاده می‌کشاند.

در شکل کلی‌، استفاده از ماریجوانا بر طبق این تحقیقات, به سه دلیل عمده گزارش میشود: بالابردن حال خوب، حس بالاتر بودن، و عملکرد بهتر داشتن.

در این مسیر، باز هم نتیجه همه تحقیقات نشان میدهد که استفاده از موادی چون ماریجوانا، فعالیت‌های مغز را کند کرده و تاثیر بر قدرت تصمیم گیری، استدلال، ارزش یابی‌، درک از عواطف، و یادگیری می‌کند.

جوانی که ماریجوانا می‌کشد که در امتحان عملکرد بهتری داشته باشد، در طولانی مدت به طرف از دست دادن سلول‌های مغزی در جهت ابتکار و خلاقیت و تعادل میرود.

حال شاید پرسش مطرح پرسش شود که این استرس و نگرانی جوان ما از کجا میاید؟  والدین مرتب این را گزارش میدهند که ایشان همه مخارج فرزند خود را تحمل میکنند و تنها وظیفه‌ای که به فرزند خود میدهند اینست که درس بخواند و وارد دانشگاه شود.  شاید این وظیفه بنظر ساده و منطقی‌ باشد که اگر والدین خرج میدهند خوب فرزند هم درسش را بخواند و به طرف آینده روشن تری برود.  ولی‌ آیا روحیه و خواست این فرزند، توانائی‌ها و نقاط ضعف، ترس‌ها و نگرانی‌های این جوان را می‌شناسیم؟  اگر مهاجر جدید هستیم یا قدیمی‌ فرقی‌ نمیکند، جوان امروزی شکننده تر و آسیب پذیر تر از همیشه است، بخصوص اگر که محیط خانواده پر از تنش و جنگ باشند.

راه حل چیست؟  درک نیاز‌های روانی‌ کودکان و نوجوانان، درک اینکه همه از یک تونل مشابه در زندگی‌ نمیتواند ردّ شوند و درک این مساله که قدرت فکری و مغزی هر جوانی با دیگری فرق می‌کند. راه حل، گفتگویی سالم و بدون قضاوت است که در آن جوانی که نیاز به یافتن آرامش در استفاده از این ماده است بتواند نیاز خود را از محیطی‌ امن بگیرد، محیطی‌ که در آن قضاوت و پند و اندرز جایی ندارد. در آخر، استفاده از ماریجوانا مثل هر ماده مخدر دیگری، مرتبط به قشر خاصی‌ نیست و استفاده آن دامنگیر است با توجه به زندگی‌‌های شلوغ خانواده‌ها در شرایط تنش و عدم ارتباط عاطفی با افراد.

راه حل کمک تخصصی گرفتن است.

Poran Poregbal, MA, RSW, RCC

Poran Poregbal 2

Branding and Marketing Manager: Bahar Bolourian 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *